Beslenme İmmünolojisi – Soğuk Savaş

Burun akıntısı, tıkalı kafa, tıkanıklık, boğaz ağrısı, saman nezlesi, astım krizi – soğuk savaşın can sıkıcı semptomları eve daha yakın. Değişik derecelerde, tüm insanlar korkunç soğuk ve onun şiddetli akrabalarıyla mücadele etmek zorunda kalıyor. Her ne kadar uzun süredir soğuk algınlığı için bir çare olmadığı söylense de, acı çeken insanlar, her yıl soğuk algınlığı ilaçları, öksürük, antihistaminikler, astım ilaçları ve antibiyotiklere her yıl milyarlarca dolar harcayarak tekrar rahat nefes almak için her şeyi denemeye istekli görünüyor. Bu ilaçların etkinliği ile ilgili tartışmalı verilere rağmen, insanlar sadece bu ilaçların zararlı yan etkilerinin geçici özgürlük için ağır bir bedel olduğunu keşfettiklerini bulmak için tükettiler.becast voice talent 24 hour printing nyc

Soğuk ve Alerji İlaçlar

Soğuk algınlığı bir virüsün neden olduğu için ilaçla tedavi edilemez. Soğuk ilaçlar semptomları bastırmaya yardımcı olabilir, ancak soğuk virüs vücutta dolaşmaya devam eder. Bu gerçeğe rağmen, potansiyel olarak zararlı soğuk ilaçlar çoğu ev tıbbı kabinlerine uymaktadır. Rahatlama önerilerinin yanısıra, soğuk ilaçlar triprolidin, psödoefedrin, guanifenesin, fenilpropanolomin ve feynlefrin gibi ilaçlar da içerebilir. Birçok soğuk ilaç, bu kimyasalların birçoğunu tek bir tablette birleştirerek, gerçekte istenmeyen yan etkiler riskini artırdıklarında, daha iyi olan yanlış izlenimi vermektedir. Bu ilaçların zarar verici sonuçları yüksek tansiyon (özellikle kalp hastalığı, diyabet veya tiroid hastalığı olan kişiler için tehlikeli), konfüzyon, sinirlilik, ağız kuruluğu, kabızlık, idrar zorluğu, terleme ve kötüleşen og glokomu içerebilir.

Bu yan etkilerden habersiz birçok insan, alerjileri düzenli olarak tedavi etmek için yanlışlıkla soğuk ilacı kullanıyor. Psödoefedrin hidroklorür veya diğer antihistaminler gibi maddeler içeren burun spreyleri, alerjinin acılarına zararlı olabilir. Bu bileşenlerin kullanılması, burun tıkanıklığı, burun tıkanıklığı ve burnu kaplayan zarlarda kalıcı hasarlara yol açabilir.

Öksürük gidericiler

Burun akıntısı, yararlı bir drenajı teşvik ettiği gibi, çoğu kişi tarafından göz ardı edilen bir gerçek, öksürük de zararlı malzemeyi doğal olarak ortadan kaldırmak için verimli bir yol olabilir. Kuru veya ağrılı öksürük daha ciddi bir durumun belirtisi olabilse de, öksürüklerin çoğu depresyona girmemelidir. Hidrokolon, dekstrometorfan ve feniltoksamin gibi öksürük baskılayıcıların yan etkileri deri döküntüsü, baş dönmesi, bulantı, burun tıkanıklığı, kabızlık, ağız kuruluğu, idrar zorluğu, bulanık görme ve baş ağrısını içerir.

Özellikle öksürük baskılayıcı olarak yaygın olarak kullanılan iyotlu gliserol ve kodeinin kombinasyonu özellikle önlenmelidir. Ulusal Toksoloji Programı (Human Services Departmanı) tarafından yürütülen yayınlanmamış bir çalışma, iyotlu gliserolün kanser kadar ciddi hastalıklara neden olabileceğini ortaya koymuştur. Genel olarak, öksürükler en etkili şekilde, ince mukuslara yardımcı olan ve zahmetsiz nefes almayı destekleyen temiz sıvılar tarafından birleştirilir.

Antibistamines

İronik olarak, bazı ilaçların soğuk algınlığı semptomları ve antihistaminikler asal bir örnektir. Uyuşturucu madde kullanan kişilerin yanlış bir şekilde, herhangi bir hastalığı etkili bir şekilde tedavi edebileceğini varsayar. Antihistaminikler, nazal sekresyonları kalınlaştırarak ve mukoza zarlarını kurutmak suretiyle daha soğuk ya da öksürük yapabilirler. Ayrıca karışıklık, kısa süreli hafıza kaybı, oryantasyon bozukluğu, ağız kuruluğu, kabızlık, idrar zorluğu, prostat büyümesi, artmış vücut ısısı, sıra dışı kanama, kulaklarda zil, mide rahatsızlığı ve glokomun kötüleşmesi gibi ciddi yan etkilere neden olabilirler.

Kaşıntı ve kurdeşenleri tedavi etmek için kullanılan antihistamat hidroksizin de huzursuzluğa, nöbetlere, titreme veya titremeye neden olabilir. Başka bir antihistamin, difenhidramin, anormal derecede hızlı kalp atışına, güneşe daha fazla duyarlılığa, olağandışı kanamaya, boğaz ağrısına, sinirlilik, huzursuzluğa, sinirlilik ve kulaklarda zil çalınmasına neden olabilir.

Olumsuz kardiyovasküler etkiler son derece nadirdir, ancak antihistaminik astemizol kullanan hastalar ilaca bağlı olarak kardiyak arrest, ventriküler aritmiler ve hatta ölümle sonuçlanmıştır.

Astım İlaçları

Belirtileri soğuk algınlığına benzese de, astım dikkatle izlenip tedavi edilmesi gereken hassas bir durumdur. Aminofillinler, teofilin ve oksirezilin gibi ilaçlar, kronik astım, bronşit ve amfizemin semptomlarını tedavi etmek için sık sık kullanılır; bunlar arasında zor nefes alma, hapşırma, göğüste sıkışma ve nefes darlığı bulunur.

Astım ilaçları akciğerlerde hava yollarını açar ve hava akışını arttırır, nefes almayı kolaylaştırır, ancak bu işlem risksiz değildir. Vücut sadece belirli bir miktarda astım ilacını tolere edebilir. Çok az bir astımı sağlamlaştırabilir; çok fazla nöbet, düzensiz kalp ritimleri, kalp atışlarını vurgular. Yan etkileri arasında kanlı dışkılar, konfüzyon, ishal, baş dönmesi, kızarıklık, baş ağrısı, artan idrara çıkma, iştahsızlık, kas seğirmesi, mide bulantısı, titreme, uyku sorunu, kan kusma, mide ekşimesi vb.

Astım ilacı olan pirbuterol, yüksek tansiyon, diyabet veya kalp hastalığına neden olabilir veya bu hastalığı kaybedebilir. Albuterol ve terbutalin gibi inhale edilen ilaçların, titreme, sinirlilik, sinirlilik ve ekstrem vakalarda, bağlarda ve kalp hastalığında başörtü tümörleri neden olduğu bulunmuştur.

Antibiyotikler

Çeşitli bakteriyel enfeksiyonları tedavi etmek için kullanılırken, antibiyotikler de ortak soğuk algınlığı için reçete edilir. Ne yazık ki antibiyotiklerin çoğu zaman gereksiz olduğu kanıtlanmış, tedavi yerine zararlı yan etkiler ortaya çıkmıştır. 1983 yılında, soğuk algınlığı tedavisinde doktorları gören üç milyondan fazla hastaya yüzde elli bir oranında gereksiz yere antibiyotik reçetesi verildi.

Soğuk algınlığı ve grip virüslerden kaynaklandığından, antibiyotiklerle tedavi edilemez. Antibiyotikler yanlış kullanıldığında vücudun bağışıklık sistemine ciddi zarar verebilir. Antibiyotiklerin yan etkileri arasında alerjik reaksiyonlar, ishal, deri döküntüsü, anormal zayıflık, eklem ve kas ağrısı, mide bulantısı veya kusma ve kanama yer alır. Aşırı kaslarda, soğuk algınlığı pnömoniye dönüşebilir çünkü antibiyotikler vücudu bakteriyel süper enfeksiyona karşı daha az dirençli yapar.

Bir antibiyotik verildiğinde, vücut aynı zamanda antibiyotiğe karşı bakteriyel bir direnç geliştirebilir, bu da onları kanıtlanmış etkili oldukları zaman gelecekteki kullanımları için yararsız hale getirebilir. Bu zararlı yan etkilerle ilgili birçok kongre oturumundan sonra, tüm antibiyotiklerin yüzde kırk altmışının yanlış beyan edildiği genel bir fikir haline geldi.

Sonuç olarak

Kanıtlandığı gibi, zararlı yan etkiler, soğuk algınlığı semptomlarının tıbbi olarak tedavi edilmesinin yararlarından çok daha ağır basmaktadır. Bu rahatsız edici gerçeğe rağmen, soğuk algınlığı, öksürük, alerji ve astım hastalıkları hala rahatlama sağlayabilir. Birçok durumda, sağduyu, soğuk algınlığı ve semptomlarının hiç saldırmasını engelleyebilir. Örneğin sigara içmeyenlerin soğuk algınlığı daha az olasıdır çünkü duman, vücudun hava yollarını temizleyen saç benzeri hücreleri felce uğratır. Sık sık birinin yıkanması, soğuk algınlığı önlemek için başka etkili bir yoldur.

Besin immünolojisi, uygun miktarlarda sıvı ve bol miktarda dinlenmeye uygun olarak uygun diyet, soğuk algınlığı semptomlarını önlemek ve tedavi etmek için de etkili yöntemlerdir. Önleyici tedbirler alarak, saldırıya en yatkın olanlar bile, soğuk savaş suçlularının üstesinden gelebilir ve üstesinden gelebilirler.

Bir cevap yazın